Wizyta w Słowenii - Przedszkole Miejskie nr 6 w Toruniu

Wizyta w Słowenii

Pierwsze spotkanie partnerskie odbyło się w dniach 11-16 października 2013 roku na Słowenii w miejscowości Kamnik, które jest  jednym z najstarszych miast tego kraju, położonym u podnóża Alp Kamnickich.
W delegacji uczestniczyły: dyrektor przedszkola pani Dorota Pesta, koordynator Projektu w przedszkolu pani Małgorzata Łatkowska, nauczyciel pani Anna Sula.
Delegacja polska zabrała z sobą bociana podróżnika Poldka-przedszkolną maskotkę w narodowych barwach. Panie uczestniczyły w lekcjach w klasach I- IV, wymieniły doświadczenia z nauczycielami w przedszkolu i w szkole. Na Słowenii zostało wybrane logo naszego projektu w ramach ogłoszonego konkursu w 10 krajach partnerskich. Wygrało logo zgłoszone przez słoweńskie dzieci. Wszystkie dzieci, z którymi się panie spotkały w słoweńskiej szkole zostały obdarowane toruńskimi piernikami wykonanymi przez naszą grupę 6 latków. Pierniki w kształcie serca były wspaniałym darem dzieci od serca dla serca. Słoweńskie dzieci były zachwycone słodkim upominkiem. W ramach promocji naszego regionu panie przekazały gospodarzom w Słowenii przepiękne albumy o zabytkach i urokliwych zakątkach województwa Kujawsko – Pomorskiego, które przekazał Urząd Marszałkowski w Toruniu. Oprócz intensywnej pracy na warsztatach szkoleniowych był też krótki czas na zwiedzanie Słowenii. Panie wraz z Poldkiem zwiedziły miasto Kamnik z pięknymi kamieniczkami, poznały miejscową legendę o Veronice-pół kobiecie-pół wężu. Odbyły wyprawę nad malownicze alpejskie jezioro Bled, gdzie posmakowały regionalnego przysmaku ciastka Kremsnita. Odwiedziły również stolicę Słowenii-Ljubljanę, gdzie spacerowały urokliwymi uliczkami. W czasie wizyty u przyjaciół Poldek poznał kilka podstawowych zwrotów po słoweńsku, których po powrocie do kraju nauczył dzieci w przedszkolu.

kącik polski w Słowenii
    Nasi Partnerzy ze Słowenii